• Historia szkoły

        •  

          Z DZIEJÓW BĄKOWA

          Najdawniejsze ślady obecności ludzi na tym terenie, w postaci wykopalisk archeologicznych, pochodzą z okresu rzymskiego. Pierwszy raz nazwa Bąków wymieniana jest wśród inwentarza dóbr arcybiskupich w latach 1567-1592r. - wcześniej był własnością szlachecką. W końcu XIV wieku w księgach sądowych łęczyckich są trzej dziedzice Bąkowa. Należy przypuszczać, że wieś powstała w XIV wieku.

          Nazwa dzierżawcza wsi wskazuje, iż pierwotnie była własnością bliżej nieznanego Bąka – rycerza.

          Wcześniej położona w Gminie Bąków, obecnie Gminie Zduny. Wieś typowo rolnicza. Mieszkańcy zajmują się produkcją roślinną i zwierzęcą.


          Uczniowie tutejszej szkoły znają i pielęgnują obrzędy XIX-wiecznej wsi łowickiej.

          Piękne stroje łowickie (pasiaki) podziwiamy podczas uroczystości kościelnch, szkolnych i gminnych.


           

          Z DZIEJÓW SZKOŁY

          Lata 1911-1938

          W zapisach gminy Zduny ważną datą dla szkolnictwa była data 22 czerwca 1911 roku. Właśnie wtedy zapadła pierwsza uchwała o powszechnym nauczaniu w gminie. W Bąkowie przystąpiono do budowy szkoły. Postawiono szkołę drewnianą – krytą strzechą. Pełniła rolę szkoły początkowej. Cztery oddziały nauczane były przez jednego nauczyciela.


          Zdjęcie Szkoły Początkowej w Bąkowie z 1911 roku.

          Tak ubierano się do szkoły w tym czasie - uczniowie z nauczycielem.


           

          Lata 1936-1938

          W latach międzywojennych pobudowano Szkołę Podstawową w Bąkowie. Budynek wykonano z drewna, a dach pokryto dachówką. Jak na te czasy, szkoła prezentowała się okazale. W czasie okupacji hitlerowskiej szkoła była czynna, aczkolwiek programy nauczania miały na celu wykorzeninie u młodego pokolenia Polaków świadomości narodowej. Nauczanie historii, geografii i języka ojczystego musiało odbywać się na tajnych kompletach (mieszkanie państwa Szczypińskich). W latach 1941-1944 szkołę zajęli niemieccy żołnierze i dzieci nie mogły się uczyć. Po wojnie utworzono 7 klas.


          Zdjęcie szkoły widocznej z frontu.


           

          Lata 1960-1994

          W 1963r. w myśl hasła „Tysiąc szkół na tysiąclecie” pobudowano budynek, w którym mieściły się: izby lekcyjne, pokój nauczycielski i sala gimnastyczna. Oprócz zaplecza dydaktycznego budynek posiadał mieszkanie dla nauczycieli. W latach 1973-1984 murowany budynek i drewniany połączono i szkoła miała 8 oddziałów - od 0 do VIII.


          Zdjęcie z budowy szkoły - 1964 rok.


           

          Lata 1995-2000

          Reforma szkolnictwa i oświaty w 1995r. przyczyniła się do rozwoju placówek oświatowych na terenie naszej gminy. Pobudowano oczyszczalnię ścieków przy szkole.

          W kwietniu 1996r. rozpoczęto budowę nowej szkoły. W dużym stopniu budowie szkoły pomagała Rada Gminy w Zdunach.

          Akt erekcyjny podpisali: dyrektor szkoły mgr inż. Jan Znyk, proboszcz parafii Bąków ks. Władysław Ruciński, przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego – Zbigniew Pilich, przewodniczący Rady Gminy Zduny – Marian Miziołek, kierownik Szkoły Filialnej Bogorii – Maria Pietrzak, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Dawid Bończak.

          Wmurowania kamienia węgielnego dokonał Wójt Gminy Zduny - Marek Byzdra.

          Poświęcenie fundamentów przyszłej szkoły miało uroczysty charakter. Brali w nim udział wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście.



          „Szkolnictwo i nauka jest podstawą, na której wyrasta wszystko, czym jesteśmy.” – takie hasło przyświeca naszej szkole.

          Nowy budynek został oddany w 1999 r. Za sprawą reformy oświaty z 1999 r. placówka przeszła reorganizację – stała się sześcioklasową szkołą podstawową.

           

          Lata 2000-2023

           

          21 czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste nadanie imienia Janusza Korczaka Szkole Podstawowej w Bąkowie Górnym. 

          Odsłonięcie tablicy przez: Dyrektora szkoły: Małgorzatę Znyk- Kaszewską 

          Wójta Gminy Zduny: Jarosława Kwiatkowskiego 

          Księdza Parafii w Bąkowie : Konrada Zawiślaka 

          Przewodniczącego Rady Rodziców: Marcina Dzięgielewskiego oraz przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego : Piotra Maciaka i przewodniczącego Rady Gminy Zduny Wiesława Dałka

           

          17 września 2018 roku w naszej szkole odbyła się wizytacja Księdza Biskupa Wojciecha Osiala 

           

          1 wrzesnia 2019 powitanie nowej Pani Dyrektor Izabeli Tokarskiej

          28 maja 2020 w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym powstała "EKOPRACOWNIA POD CHMURKĄ" utworzona dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Powstanie takiego ogródka pozwoli uczniom na poszerzenie wiedzy, nabywanie umiejętności z zakresu przyrody i ochrony środowiska. Przez cały rok w ogrodzie mogą być realizowane zajęcia dydaktyczne.

           

           

          W dniu 6 listopada 2020 r zakończono modernizację sali gimnastycznej wraz z zapleczem sanitarnym w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym.

          18 stycznia 2021 po powrocie młodszych klas uczniów do szkoły czekała będzie na nich powiększona sala gimnastyczna, która zyskała nowoczesny wygląd dzięki wyłożonej nowej antypoślizgowej podłodze, wyrównaniu ścian oraz pokryciu ich stosownym kolorem. Wymianie uległo także oświetlenie oraz drzwi. Nowy wygląd zyskały sanitary oraz szatnie.

          NIECH ZMODERNIZOWANA SALA BĘDZIE KUŹNIĄ NOWYCH TALENTÓW SPORTOWYCH !

           

           

          Na początku października 2021 r rozpoczęły się prace przy budowie boiska szkolnego .

          W dniu 3 czerwca 2022 roku miało miejsce otwarcie obiektu sportowego oraz ekopracowni przy Szkole Podstawowek im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym. Nowoczesny obiekt posiada szereg funkcji , w którego skład wchodzą"

          -boisko wielofunkcyjne

          -boisko do siatkówki plażowej

          -bieżnia

          -skocznia do skoku w dal

          -rzutnia do pchnięcia kulą

          -ścianka wspinaczkowa i siłownia plenerowa 

          Oprócz obiektu sportowego nasza szkoła wzbogaciła się o nowoczesną pracownię. Ekopracownia umożliwi wykorzystanie najlepszych i najnowocześniejszych technik infromacyjno-komunikacyjnych w postaci kompletnych pakietów multimedialnych , które pomogą uczniom przeprowadzenie doświadczeń, eksperymentów oraz projektów.

           

          21 czerwca 2023 roku odbyła się uroczystość nadania sztandaru naszej placówce. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej w Kościele św. Mikołaja Biskupa w Bąkowie Gónym.  Podczas nabożenśtwa , któremu przwodniczył proboszcz parafii ks. Konrad Zawiślak, odbyło się poświęcenie sztandaru szkoły. Dalsza część uroczystości przebiegała na sali gimnastycznej naszej szkoły. Rodzice przekazali sztandar na ręce pani Dyrektor Izabeli Tokarskiej, która następnie oddała ten symbol na ręce Pocztu Sztandarowego w składzie: chorąży- Krzysztof Dałek, asysta- Natalia Znyk i Małgorzata Surma, skład zastępczy: chorąży- Krzysztof Białas, asysta- Julia Milczarek i Matylda Miziołek.

          W części oficjalnej pani Dyrektor Izabela Tokarska i prowadzący ceremonię pan Marcin Wójcik przedstawili działania szkoły upamiętniające Patrona- Janusza Korczaka. Następnie głos zabrali goście, którzy przekazali mnóstwo komplementów, słów uznania, życzeń , podziękowań, a na ręce pani Dyrektor złożyli kwiaty i prezenty.  W drugiej częśći uroczystości wsytąpiła grupa 6-latków i uczniowie klsy pierwszej. Dzieci przygotowały piękny występ, który wyreżyserowały p. Wioletta Charążka i p. Ewelina Borowiecka

           


           

          Historia szkoły może być uzupełniana.

          Jeżeli absolwenci Szkoły Podstawowej w Bąkowie Górnym lub inne osoby, posiadają zdjęcia związane z historią szkoły i chciałyby je udostępnić, mogą zwrócić się w tym celu do administratora strony - Przemysława Marciniaka - nauczyciela informatyki w Szkole Podstawowej w Bąkowie Górnym.

          Można również opublikować na stronie internetowej wspomnienia, ciekawe zdarzenia związane z historią szkolnictwa w Bąkowie. W tym przypadku należy zwrócić się do dyrektora szkoły.