• 09.05.2023

• Czas na kolejną relację. 🇬🇷🇵🇱🇬🇷🇵🇱🇬🇷🇵🇱

W weekend uczniowie realizowali program kulturowy, czyli poznawali Grecję, jej zabytki i tradycje oraz piękno przyrody. Udaliśmy się w rejs na piękną wyspę Skiathos, gdzie odwiedziliśmy m.in. Kościół św.Mikołaja oraz zjedliśmy tradycyjny grecki posiłek w tawernie. Dla wielu uczniów to jednak sama podróż była główną̨ atrakcją – lazurowe morze i piękne widoki zachwyciły młodzież, która dodatkowo mogła poznać także tradycyjne tańce i muzykę grecką.

Uczniowie z Bąkowa odwiedzili także niesamowity kompleks Meteory.

Meteory to połączenie cudu natury z geniuszem dawnych budowniczych. Majestatyczne kilkusetmetrowe masywy skalne, z usadowionymi na szczytach wiekowymi klasztorami (monastyrami), wyglądającymi, jakby były zawieszone w chmurach. Meteory to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Grecji i miejsce, które koniecznie trzeba zwiedzić, będąc w tym kraju. Znowu nie mogliśmy oprzeć się pokusie, aby cały czas nie stawać i nie cykać dziesiątek kolejnych fotek.

Brakuje słów, aby opisać to, co zobaczyliśmy…widoki obłędne, nadzwyczajne, nie do uwierzenia, fantastyczne, szalone, wyjątkowe, niespotykane, niepojęte, zadziwiające i bajeczne. Meteory to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Europie! (miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Po tak dobrze spędzonym weekendzie powróciliśmy do kontynuowania prac projektowych. Uczniowie przygotowywali materiały i teksty, które wykorzystają na blogu poświęconym kulturze i folklorowi regionów: łowickiego i Tesalii. Odbyły się także zajęcia terenowe, które spędziliśmy w Salonikach. Uczniowie mieli niezwykłą okazję zwiedzić drugie co do wielkości miasto Grecji, pełne zabytków i kultury. Wspólna podróż była nie tylko lekcją historii, ale również doskonałą okazją do zrozumienia i docenienia greckiej kultury oraz lokalnej kuchni. Podczas pobytu podziwialiśmy znakomicie zachowany Łuk Galeriusza, Verginę (znajduje się tam muzeum, do którego wchodzi się jak do starożytnego kopcowego grobowca pod ziemię). Uczniowie odkryli również tajemnice Rotundy Świętego Jerzego, wyjątkowego budynku o cylindrycznym kształcie, którego przeznaczenie zmieniało się na przestrzeni wieków.

Nie pominęliśmy też słynnego pomnika Aleksandra Macedońskiego, jednego z najsłynniejszych władców świata. Imponujący pomnik przedstawiający jednego z najbardziej znanych władców starożytnego świata. Pomnik znajduje się na nabrzeżu Salonik, a Aleksander Wielki jest przedstawiony na koniu, z mieczem wzniesionym ku niebu, co symbolizuje jego zdobywcze dokonania.

Udaliśmy się także do Białej Wieży, symbolu Salonik, gdzie uczniowie mieli okazję podziwiać przepiękne widoki na miasto. Wspólna podróż do Salonik była dla uczestników niezapomnianym doświadczeniem, które na długo pozostanie w ich pamięci.

Poznając coraz bliżej kulturę grecką, przekonujemy się, że Grecy od pokoleń są narodem nie tylko gościnnym, ale także roztańczonym. Taniec towarzyszy obchodom uroczystości rodzinnych, a także świąt religijnych i państwowych. Po zajęciach mieliśmy okazję wziąć udział w lekcji greckiego tańca. Było nieco trudniej niż się spodziewaliśmy, ale zdecydowanie daliśmy radę! 😃🇬🇷🇵🇱