• Konkurs plastyczny "Śladami wiosny"

          • REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

            „ŚLADAMI WIOSNY”

            § 1

            Cele Konkursu.

            Celem konkursu jest:

            1. Rozwijanie i kształtowanie wyobraźni dzieci i młodzieży.
            2. Popularyzacja różnorodnych technik plastycznych jako środka wypowiedzi.
            3. Rozwój umiejętności plastycznych, kreatywności.
            4. Uwrażliwienie na piękno przyrody.

            § 2

            Organizator Konkursu.

            1. Organizatorem konkursu jest Dyrektor Szkoły i nauczyciel plastyki .

            § 3

            Tematyka konkursu.

            1. Tematyką konkursu plastycznego jest „Wiosna”, jako pora roku budząca się do życia. Uczestnicy powinni przedstawić zwiastuny wiosny. Prace powinny być związane z kolorami oraz symbolami wiosny.
            2. Technika prac płaska, dowolna (farby, kredki, wyklejanki itp.). Maksymalne wymiary arkusza – A 3.

            § 4

            Zasady organizacyjne konkursu.

            1. Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach:
              1. Klasy 1-4 szkoły podstawowej;
              2. Klasy 5-8 szkoły podstawowej.
            2. Konkurs ma charakter indywidualny.

            § 5

            Terminy składania prac.

            Prace należy składać w terminie do 24 maja 2022 r. do nauczyciela plastyki p. Wioletty Charążki .

            § 6

            Ocena prac.

            1. Prace będą oceniane w kategoriach: klasy 1-4, 5-8 pod względem:
              1. zgodności z tematem konkursu;
              2. oryginalności i kreatywności w ujęciu tematu;
              3. sposobu ujęcia tematu;
              4. walorów artystycznych, m.in. kompozycja, kolorystyka, technika wykonania.
            2. O wyłonieniu laureatów konkursu decyduje Komisja Konkursowa.
            3. Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne.

            § 7

            Ogłoszenie wyników Konkursu.

            Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej do dnia 3 czerwca 2022 r.

            § 8

            Nagrody.

            1. Organizator przyzna trzy nagrody  główne  w  każdej  kategorii  wiekowej,  odpowiednio za 1, 2 i 3 miejsce.
            2. Komisja konkursowa ma prawo do wytypowania dodatkowych nagród – wyróżnień.

            § 9

            Uwagi końcowe.

            Prace biorące udział w konkursie nie będą zwracane. Organizator zastrzega sobie możliwość publikacji nagrodzonych prac.

             

             

          • Dzień Ziemi

          • Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole

            W  ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi klasy młodsze miały zajęcia z wychowawcami poświęcone ochronie środowiska. Na zajęciach odpowiadali na pytania dotyczące zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia naszej planety. 

            Chętni uczniowie z klas starszych sporządzili plakaty poświęcone Dniu Ziemi. Ich prace wzbogaciły dekoracje na sali gimnastycznej i szkolnym korytarzu. 

            Klasa V przygotowała scenkę dotyczącą dziejów naszej planety i zagrożeń wynikających z rozwoju cywilizacyjnego. Uczniowie dawali również wskazówki, co może zrobić każdy z nas, by chronić życie na Ziemi.Następnie przeprowadzili konkurs wiedzy ekologicznej, w którym wzięli udział chętni uczniowie      z klas IV- VIII. Klasy wybierały pytania przygotowane specjalnie na tę okazję. Najlepsi okazali się przedstawiciele klas: V, VIIa i VIII. Za wiedzę otrzymali nagrody książkowe. Ponadto każdy uczestnik konkursu dostał zakładki do książek, na których pokazane zostały sposoby ochrony środowiska.

          • Wycieczka do Kutna

          • w dniach 27.04.2022 i 29.04.2022 uczniowie klasy VIII oraz VII b udali się na kręgle do Kutna. Dzieci miały możliwość poznania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Chcemy w ten sposób zainteresować uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integrować nasze środowisko uczniowskie oraz zacieśniać relacje koleżeńskie. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą.Inicjatorką wyjazdu była Pani Dyrektor Izabela Tokarska, zaś opiekę nad uczniami sprawował Pan Marcin Wójcik.

          • Spektakl pt. "Strach ma wielkie oczy"

          • W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl pt. "Strach ma wielkie oczy". Była to fascynująca przygoda rozgrywająca się w owadzim świecie. Piegowata razem ze swoim przyjacielem Żądełkiem byli prześladowani przez Karalucha Ochydka. Sytuacja - z pozoru niewinna - zaczęła wymykać się jednak spod kontroli i wyrządzać coraz więcej szkód...

            Scenariusz spektaklu powstał przy merytorycznym wsparciu psychologów dziecięcych oraz pedagogów szkolnych.

            Aktorzy pokazali dzieciom, że nie ma złych i dobrych emocji - są tylko przyjemne lub nie, ale ważne jest to, aby przeżywać wszystkie, które do nas przychodzą! Publiczność poznała również sposoby radzenia sobie w skomplikowanych sytuacjach. Bohaterowie opowiadanych historii pokazali, że kluczem do rozwiązania problemów jest często rozmowa z rodzicami czy nauczycielami oraz zwrócenie się do nich o pomoc.

            W tych trudnych tematach nie zabrakło jednak wesołych piosenek i barwnej scenografii!

            Dziękujemy za współpracę Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny

          • Wycieczka do Pałacu w Nieborowie

          • Dziś oddział przedszkolny 5 i 6 latków uczestniczył w wycieczce do Pałacu w Nieborowie. Spacerujac po wnętrzach pałacu dzieci dowiedziały się np. kim byli mieszkańcy Pałacu w Nieborowie i czym się zajmowali oraz do czego były przeznaczone poszczególne pomieszczenia. Przedszkolaki wzięły również udział w warsztatach pt."Myć się czy wietrzyć – czyli higiena na sucho". Poznaly historię higieny minionych stuleci i wykonały mydła o oryginalnych kształtach i niepowtarzalnych zapachach.

          • Wycieczka do Warszawy

          • W dniu 16 marca 2022 roku odbyła się wycieczka do Warszawy zorganizowana przez pana Szymona Mońkę. Wzięli w niej udział uczniowie z klas III-VIII. Głównym punktem programu wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest upowszechnienie osiągnięć nauki i techniki. Uczniowie mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzone doświadczenia na interaktywnych wystawach. Kolejnym punktem była prezentacja w planetarium pt.: "Jesteśmy kosmitami". Na koniec, aby rozpowszechniać różne dziedziny sportu wybraliśmy się do parku trampolin, gdzie uczniowie wyzwalali swoje emocje na wiele możliwych sposobów. Poza basenem z piankami było tam jeszcze wiele innych atrakcji np.: boisko do gry w piłkę czy trampoliny baletowe. Rozpoczęli rozgrzewką, a następnie wkroczyli w szaleństwo zabawy. Dzieci spędziły ten czas bardzo aktywnie i z dużą dawką humoru. Po wszystkich atrakcjach udaliśmy się w drogę powrotną a podczas niej był przystanek na posiłek w restauracji. Wszyscy uczniowie wraz z opiekunami zgodnie uznali wycieczkę za bardzo udaną. Dziękujemy

             

          • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

          • Ferie w tym roku jak i w poprzednim są wyjątkowe, przede wszystkim mamy przestrzegać zasad i ograniczeń związanych z COVID – 19 , ale gdyby spadł śnieg każdy z nas chciałby wyjść na podwórko i się pobawić. Być może wyjeżdżacie na zimowisko z kolegami lub na odpoczynek z rodzicami, warto więc przypomnieć sobie co robić, aby było bezpiecznie. Dlatego przygotowałyśmy kilka zasad bezpieczeństwa i pouczający filmik dla najmłodszych.

            Życzymy udanych i bezpiecznych ferii.

            Pedagog szkolny Monika Kotowicz

          • Kółko plastyczne

          • Zajęcia z kółka plastycznego w ostatnim czasie poświęcone były okresowi świąt Bożego Narodzenia.

            Jest to magiczny czas kojarzący się przede wszystkim z choinką, której i u nas nie zabrakło. Te w wielkim formacie oraz te mniejsze, wykonane z patyczków, pięknie ozdobione stanęły na naszym przygotowanym własnoręcznie kominku.

            Kolejnym tematem były wszechobecne skrzaty.  My również postanowiliśmy, że zaszczycą one nasz kominek. I owszem pojawiły się skarpetkowe Mikołaje.

            W minionym tygodniu zdecydowaliśmy ożywić kolorami nasz kącik i zajęliśmy się przepięknymi pawiami z kolorowych harmonijek.

            Czas zimy jednak jeszcze trwa, a pomysłów mamy mnóstwo...

          • Projekt edukacyjny - klasa III

          • Tegoroczna edycja projektu edukacyjnego ,,CZYTAM Z KLASĄ - lekturki spod chmurki" pod kryptonimem POZNAJEMY ZAWODY świetnie wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022.

            Uczniowie klasy III, wzorem ubiegłego roku szkolnego biorą udział w realizacji tego projektu.

            Razem z wychowawcą wybrali pierwszą książkę, pt.: ,, O psie, który jeździł koleją" Romana Pisarskiego. Serdecznie ją polecamy, bo to książka, która rozczula nie tylko miłośników tych zwierząt! Lektura ta oparta jest na prawdziwej historii. To opowieść o przywiązaniu, tęsknocie i prawdziwym oddaniu. Wywarła ona niesamowite wrażenie na uczniach.

            Każdy z nich chciał mieć swojego pieska, dlatego sami zrobili je z ręcznika. Następnie omówiliśmy pierwszy poznany zawód - kolejarza. Była burza mózgów i mnóstwo ciekawostek. Dzieci poznały zarówno aspekty praktyczne jak i teoretyczne tego zawodu. Oczywiście za zrealizowanie I Modułu otrzymali dyplom. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

             

          • Pomnik poświęcony Krystynie Idzikowskiej

          • 30 grudnia w naszej szkole dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika poświęconego Krystynie Idzikowskiej (1921-1944) - łączniczce i kolporterce Batalionów Chłopskich. W lutym tego roku, w 100. rocznicę urodzin lokalnej bohaterki Rada Gminy Zduny nadała jej Honorowe Obywatelstwo. Została również Honorową Absolwentką Szkoły w Bąkowie. Teraz pamięć o Krystynie Idzikowskiej wyryta została w kamieniu.

            Autorem pomnika jest łowicki artysta kamieniarz Jerzy Michalak. Inicjatorem upamiętnienia Krystyny Idzikowskiej jest Aleksander Frankiewicz - radny powiatu łowickiego, a także nauczyciel w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie, który do tej idei przekonał samorządy gminy Zduny oraz powiatu łowickiego. Fundatorem jest Starostwo Powiatowe w Łowiczu.

            W uroczystości udział wzięli m.in.: proboszcz parafii w Bąkowie ks. Konrad Zawiślak, wójt gminy Zduny Krzysztof Skowroński, przewodniczący Rady Gminy Zduny Wiesław Dałek, radny powiatu łowickiego Aleksander Frankiewicz, radny gminy Zduny Łukasz Jankowski, członek zarządu woj. łódzkiego Andrzej Górczyński, a także dyrektor Centrum Promocji Ziemi Łowickiej, a jednocześnie przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Jacek Wiśniewski. Nie zabrakło rodziny Krystyny Idzikowskiej.

            Pomnik przy naszej szkole jest wyjątkowo urokliwy, ponieważ artysta zaprojektował w kamieniu Krysię jako uczennicę, z tornistrem i rowerem, ponieważ tak właśnie - rowerem damką dojeżdżała ona do szóstej i siódmej klasy szkoły w Bąkowie z oddalonej o ponad 5 km Wiskienicy, zarówno na lekcje, jak i katechezy. Jak nam powiedział Jerzy Michalak, po raz pierwszy wyrył w kamieniu rower i nie było to łatwe zadanie, ale zaangażował się i wykonanie go dostarczyło mu sporo satysfakcji. Wizerunek historycznego roweru, jaki mogła mieć bohaterka to jego rekonstrukcja, wykonana na podstawie kilku zdjęć rowerów, jakie znalazł w internecie.

             

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

          • Dzisiaj w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Akcja ta miała za zadanie uwrażliwić dzieci na przejawy nietolerancji oraz zachęcić do skutecznego jej przeciwdziałania. Pani pedagog Monika Kotowicz zachęciła uczniów do przyłączenia się do obchodów, poprzez ubranie się na żółto. Młodsi uczniowie zainspirowani filmem pt.: " Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji", chętnie wypowiadali się na ten temat. Zauważyli, że obok siebie żyją ludzie wielu kultur a wyznawane przez nich wartości nie są ani lepsze, ani gorsze. Należy szanować ludzi bez względu na wygląd czy wyznanie. Już jutro na godzinach wychowawczych uczniowie klas 4 - 8 obejrzą prezentację pt.: "Tolerancja jest poszanowaniem inności, poprzez nasze wspólne człowieczeństwo". Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie 🙂

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • W tym roku w naszej szkole dwukrotnie odbyła się akademia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Po raz pierwszy we wtorek 9 listopada została zaprezentowana akademia patriotyczna przez uczniów klasy 8, którzy wraz z wychowawczynią panią Justyną Biskupską, przygotowali dla klas 4-8 przejmujący program artystyczny, składający się z wierszy przeplatanych muzyką i piosenkami. Pięknym elementem był taniec z flagami, który wprowadził wszystkich w podniosły i pełen powagi nastrój. Kolejnego dnia tj. w środę 10 listopada pani Ewelina Borowiecka wraz ze swoją grupą "0" przygotowała wzruszającą akademię dla młodszych uczniów. Pomimo młodego wieku dzieci przepięknie się zaprezentowały recytując wiersze, śpiewając piosenki patriotyczne a także przedstawiając scenki dotyczące rozbioru Polski. Podziękowania należą się również p. Szymonowi Mońce, który przygotował oprawę muzyczną.

            Nasza szkoła wzięła też udział w akcji "Szkoła do hymnu 2021". Wszyscy uczniowie naszej szkoły 10 listopada o godzinie 11:11 odśpiewali w klasach lub na sali gimnastycznej cztery zwrotki hymnu narodowego.

            Uczestnicząc w akademii oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom, tym którzy odeszli i tym, którzy żyją nadal. Bo dziś nie musimy walczyć i strzelać, lecz pamiętamy o tych, którzy nie szczędzili Ojczyźnie tego co dla ludzi najcenniejsze- własnego życia.

          • ,,Bezpieczna droga do szkoły"

          • W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo uczniów.  Na początku każdego roku szkolnego uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I-III poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą, jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W ramach edukacji w tym kierunku w dniu dzisiejszym, czyli 05.10.2021r. odwiedził nas policjant z Komisariatu Policji w Łowiczu. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”.

            Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. kiedy zauważą pożar czy wypadek oraz przypomnieli sobie numery alarmowe. Dzielnicowy zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci podczas kontaktu z obcymi. Omówił sposoby ich unikania.

            Duże zainteresowanie dzieci wzbudził mundur policjanta oraz akcesoria potrzebne mu do pracy. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wykazały się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę. 

            Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą dobre efekty.

          • Konkurs plastyczny

          • Marszałek Województwa Łódzkiego - Grzegorz Schreiber w ramach Europejskiego Roku Kolei 2021 ogłasza Wojewódzki Konkurs Plastyczny pn.: „Twoja wymarzona podróż koleją”

            Cele konkursu

            • promocja kolei jako ekologicznego środka transportu w ramach Europejskiego Roku Kolei 2021;
            • uchwycenie piękna kolei i otaczającego krajobrazu, przyrody oraz infrastruktury kolejowej;
            • utrwalanie znaczenia kolei jako jednego z podstawowych środków zrównoważonego transportu;
            • promowanie kolei jako atrakcyjny i przyjazny środowisku środek transportu;
            • rozwijanie wrażliwości artystycznej wśród uczniów szkół podstawowych.

            Uczestnik konkursu

            Uczeń szkoły podstawowej z terenu województwa łódzkiego, reprezentowany i zgłoszony przez rodzica/prawnego opiekuna do udziału w Konkursie, który przesłał Pracę Konkursową.

            Warunki udziału w konkursie

            • praca powinna być wykonana techniką dowolną (płaską) z uwzględnieniem, że tematyka pracy przedstawia tabor Województwa Łódzkiego (Łódzka Kolej Aglomeracyjna sp. z o. o. i POLREGIO sp. z o. o.);
            • ze zgłoszeniem należy przesłać 1 zdjęcie wykonanej pracy plastycznej zapisane w formacie *JPG – w minimalnej rozdzielczości 1280 x 720;
            • prace konkursowe należy przesłać do dnia 15 października 2021 r. do godziny 12.00.

            Serdecznie zapraszamy do zgłaszania prac konkursowych.

            Dla zwycięzców Konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody finansowe.

             

            Szczegóły dotyczące udziału znajdują się w Regulaminie Konkursu.

             

            Formularz zgłoszeniowy oraz Regulamin Konkursu dostępne są:

            https://www.lodzkie.pl/rokkolei/

            Wszelkie pytania dotyczące konkursu należy kierować na adres mailowy:

            konkurs.infrastruktura@lodzkie.pl lub nr tel.: 42 291 97 32

             

             

          • Żywa lekcja historii - Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą

          • Historii można się uczyć na różne sposoby, najlepiej w praktyce. Żywą lekcją historii są np. spotkania z rekonstruktorami. 11 września na taką lekcję wybrała się do Łowicza grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bąkowie Górnym wraz z opiekunami. Rekonstrukcja walk o Łowicz to część nowego projektu Urzędu Marszałkowskiego „Łódzkie Pamięta”, dzięki któremu mieszkańcy mogą w atrakcyjny sposób przypomnieć sobie wydarzenia z historii naszego regionu. Jeszcze przed inscenizacją wzięliśmy udział w pikniku wojskowym, w którym mogliśmy zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym przez Wojsko Polskie, Straż Pożarną, Policję. Początek rekonstrukcji obrony Łowicza przed wojskami niemieckimi miał miejsce o godz. 20.30. Odtworzono nocny epizod bitwy o miasto. Walki odbywały się na Starym Rynku. Zobaczyć mogliśmy jak Polacy bronili miasta, jak były niszczone budynki. Mieliśmy okazję zobaczyć kilkanaście pojazdów wojskowych z epoki oraz wybuchy pirotechniczne, było dużo huku, dymu - wspominają uczniowie, którzy zapowiedzieli, że chętnie po raz kolejny wezmą udział w takiej lekcji historii.