• NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI 2021

          • Szanowni Państwo!

            1 kwietnia rozpoczyna się (rozpoczął się) Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Informacje, które pracownicy polskiej statystyki publicznej zbiorą od milionów Polaków – w tym od nas samych – poszerzą i zaktualizują wiedzę o naszym kraju i jego mieszkańcach. Dzięki temu lepiej poznamy potrzeby i wyzwania, z którymi mierzymy się w codziennym życiu.

            Wszechstronna i rzetelna wiedza na temat naszego kraju i jego mieszkańców to nasze wspólne dobro, a także ogromny kapitał na dziś i na jutro.

            Podstawową i obowiązkową formą w tegorocznym spisie ludności jest SAMOSPIS INTERNETOWY.
            Dodatkowo z uwagi na sytuację epidemiczną jest to najbezpieczniejsza forma, a także najwygodniejsza forma wypełnienia swojego obowiązku.

            Formularz spisowy dostępny jest od 1 kwietnia na stronie SPIS.GOV.PL.

            Dla osób, które same nie będą mogły dopełnić obowiązku samospisu, w tutejszym Urzędzie Gminy (Miasta) przygotowane zostało stanowisko do samospisu.

            Jeżeli nie spiszą się Państwo internetowo, a skontaktuje się z Państwem rachmistrz spisowy, będą musieli Państwo udzielić mu odpowiedzi.

            Nasz udział w spisie jest nie tylko prawnym obowiązkiem ale również powinnością obywatelską, a za odmowę udziału w badaniu może zostać nałożona kara grzywny!

          • Konkurs

          • Wyniki konkursu językowego na wielkanocną kartkę świąteczną

            Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Wszystkie kartki były piękne.

            Po odbiór nagród i dyplomów zapraszamy po powrocie do szkoły.


            Z klas 1-3 zwycięzcami są :

            I miejsce : Magdalen Znyk

            II miejsce : Milena Wiechno

            III miejsce : Ewa Wielemborek

            WYRÓŻNIENIE : Nikola Szcześniak i Nikola Cieślak


            Z KLASY IV - VIII

            I- Daria Jedrachowicz

            II miejsce Natalia Gajewska

            III miejsce Anna Kołaczek

          • CZY DOBRZE PRZYGOTOWUJĘ SIĘ DO LEKCJI ZDALNEJ ?

          • Czy dobrze przygotowuję się do lekcji zdalnej?

            Sprawdź czy realizujesz wszystkie wskazówki, alby nauka zdalna była łatwiejsza i bardziej efektywna.Pamiętaj, że na lekcji zdalnej nie liczy się sama obecność lecz wiedza, która z niej zostanie.

            Nie wstawaj o 12

            Staraj się jednak zachować higienę snu ( minimum 8 h) i nie porannego wstawania do szkoły. Oczywiście nie musisz budzić się o świcie, ale spróbuj wykorzystać fakt, że nasz mózg najlepiej pracuje przed południem. Zaplanuj pobudkę tak, aby dobyć poranną higienę, zjeść śniadanie i zdążyć na pierwszą lekcję.

            Stwórz sobie atmosferę nauki

            Zaplanuj sobie tygodniowy plan pracy. Na bieżąco wykonuj swoje obowiązki. Uporządkuj swoje biurko, przygotuj wszystkie długopisy, flamastry i inne potrzebne materiały tak, abyś podczas nauki nie marnował czasu na szukanie ich. Koniecznie przebierz się - siedzenie w piżamie nie sprzyja atmosferze pracy, a rozleniwia i zachęca do powrotu do łóżka. Unikaj towarzystwa jakichkolwiek przedmiotów rozpraszających twoją uwagę. Siedź z dala od telewizora, wycisz telefon i wyłącz Facebooka. Im szybciej wykonasz swoją pracę, tym wcześniej będziesz mógł się zrelaksować przy serialu lub popisać ze znajomymi.

             

            Rób sobie przerwy!

            Podczas nauki ważna jest chwila relaksu dla twojego mózgu. Otwórz okno i odetchnij świeżym powietrzem, przez 15 minut posłuchaj muzyki lub poświęć kilka minut na rozciąganie i inne lekkie ćwiczenia fizyczne. Koniecznie dbaj też o nawodnienie i pełny żołądek – przecież nic dobrego nie powstaje „na głodniaka”! Dzięki temu twój umysł będzie bardziej chłonny i gotowy na kolejną porcję wiedzy.

             

            Stwórz sobie listę rzeczy do zrobienia

            W plannerze lub notatniku zanotuj najważniejsze rzeczy, które musisz zrobić i określ tzw. deadline’y. Odhaczaj na kolorowo lub skreślaj to, co już zrobiłeś. Do planowania swoich obowiązków dobrze sprawdzają się papierowe kalendarze i plannery – pomogą one usystematyzować twoje zadania.

             

            Ogranicz swój czas pracy do minimum

            Nie kreuj w sobie przekonania, że na wykonanie swoich obowiązków masz cały dzień. Nie przeciągaj w czasie swoich zadań. To najbardziej rozleniwia i skłania cię ku marnowaniu czasu na przeglądanie Facebooka, sprawdzanie Instagrama i oglądanie śmiesznych kotów. Minimum czasu to maksimum mobilizacji.

             

            Zacznij od najłatwiejszego

            Jeśli na samym początku zrobisz najłatwiejsze zadanie, twój umysł będzie zmotywowany, by wykonać kolejne. Poza tym nic tak nie mobilizuje, jak przekonanie, że umiesz zmierzyć się z powierzonymi ci obowiązkami. Będziesz czuł się lepiej z faktem, że część pracy już wykonałeś.

             

             

            Jeśli szukasz wzoru planera może spodoba Ci się ten przygotowany przez mnie.

             

             Psycholog Joanna Sobańska

             

             

             

            Źródło: www. opracownia.pl; Jak zorganizować naukę w domu? A. Drwal

             

             

          • ROLA RODZICÓW W NAUCZANIU ZDALNYM

          • Rola rodziców w  nauczaniu zdalnym.

            Nauczanie zlane od marca 2020 roku za sprawą pandemii COVID-19 stało się częścią życia uczniów w całym kraju. Przeniesienie nauki z formy stacjonarnej do rzeczywistości wirtualnej sprawiło, iż dotychczasowy dobrze znany świat  i podział ról został zmieniony. Minister Edukacji zaznacza, że, zdalne nauczanie należy prowadzić tak, aby można było realizować podstawę programową z uwzględnieniem ograniczeń wynikających ze specyfiki pracy na odległość. Podkreśla również ważną rolę, jaką w tym procesie odgrywają rodzice uczniów. Ich zadania to m.in. wspieranie dzieci, pomaganie im w planowaniu i nauce, dbanie o ich bezpieczeństwo w sieci, a także kontakt i współpraca z nauczycielami. Oznacza to, że rodzice muszą w pełnym wymiarze pełnić role, które dotąd pełnili tylko częściowo, lub w które nie wcielali się wcale. Z dnia na dzień stali się nauczycielami, pedagogami, motywatorami edukacji.

            Rodzice mają ogromny wpływ na stosunek uczniów do zdalnej nauki – mogą wzmacniać lub osłabiać ich motywację. W warunkach izolacji rodziny przebywają przez cały czas razem, więc dzieci słyszą opinie rodziców na temat nauczycieli, sposobu prowadzenia zajęć. Pozytywna ocena szkoły i nauczania oraz zachęcanie dzieci do systematycznej pracy sprawiają, że chętniej angażują się one w zadania edukacyjne. Gdy rodzice negatywnie wypowiadają się o zdalnym nauczaniu, dzieciom trudniej utrzymać motywację do nauki na właściwym poziomie.

            Motywacja to stan gotowości do podjęcia określonego działania. Pobudza aktywność jednostki i ukierunkowuje ją na osiąganie zamierzonych wyników. W kształceniu na odległość motywacja uczniów może ulec osłabieniu, bo osoby, które ją na co dzień napędzały, nie są bezpośrednio obecne w ich życiu.

            Nauczyciele prowadzący lekcje online są pozbawieni bezpośredniego kontaktu z uczniem, a co za tym idzie ich wiedzą o swoich uczniach zmalała. Dostrzegają jednak sygnały świadczące o spadku motywacji podopiecznych takie jak: nieobecności na lekcjach, spóźnianie się, bierne uczestnictwo, nie odrabianie prac domowych, wyłączone kamerki, udział w innych aktywnościach niż lekcja (np. gra on-line).

            Motywację drugiego człowieka można wzmacniać lub osłabiać. O to czym my dorośli możemy wcierać jej budowę u dziecka, a czym osłabiać.

            Motywacja potrzebuje paliwa w postaci:

            • zainteresowania dążeniami i aktywnością dziecka,
            • zachęty, uznania i akceptacji ze strony dorosłych,
            • jasno formułowanych oczekiwań,
            • otwartej komunikacji,
            • możliwości odnoszenia sukcesów przez dziecko,
            • umiejętności traktowania trudności i niepowodzeń jako punktu wyjścia do dalszej pracy,
            • poczucia celowości działań dziecka.

            Motywację osłabiają:

            • niejasne oczekiwania wobec dziecka,
            • chaos w stawianiu wymagań i w działaniach,
            • krytyka ze strony dorosłych i rówieśników,
            • negatywne wypowiedzi dorosłych na temat możliwości dziecka,
            • podważanie sensu nauki na odległość,
            • brak zainteresowania dzieckiem, jego aktywnością, sukcesami, trudnościami i przeżyciami,
            • poczucie osamotnienia i zagubienia,
            • przerzucanie całej odpowiedzialności za proces uczenia się na dziecko
            • niewłaściwa organizacja procesu nauczania i uczenia się – niejasności, chaos, niesystematyczność,
            • napięcie i lęk.

            Pandemia Covid-19 jest w chwili obecnej częścią naszej rzeczywistości, na którą nie mamy możliwości w szybki i prosty sposób wpłynąć.  Dlatego pamiętajmy, że sformułowania nie budujące motywacji to : nauka na odległość to nie jest prawdziwa szkoła, to bez sensu, to się nie uda, nie martw się, to się niedługo skończy i tak zdasz do następnej klasy- wszyscy muszą zdać, teraz musisz sam wszystko robić nikt ci nie pomoże. 

            Wspieranie motywacji zwłaszcza w edukacji to wprowadzenie rutyny i podkreślanie, że pomimo trudnych emocji przeżywanych przez dziecko jesteśmy obok gotowi nieść wsparcie i pomoc.

             

             

            Na podstawie:

            Zródło: www.epadogogika.pl autor : Anna Kiełczewska

             

             

             

          • KWIECIEŃ MIESIĄCEM ZDROWIA

          • Kwiecień miesiącem zdrowia

            Kochani Rodzice i uczniowie !

            Nasze zdrowie opiera się na trzech filarach: prawidłowym odżywianiu, aktywności fizycznej i badaniach profilaktycznych. Poprosiliśmy ekspertów współpracujących z ALAB o krótkie wypowiedzi na temat, co jest najważniejsze w każdej z kategorii.Zapraszamy do wysłuchania

            Pierwszy film poświęcony jest prawidłowemu odżywianiu – wszak jesteśmy tym co jemy.

            O wypowiedź poprosiliśmy dr Krzysztofa Tambora, z poradni Dobry Dietetyk w Warszawie.

            Drugi film poświęcony jest aktywności fizycznej. Trener personalny Mateusz Lewandowski opowiada jak się zabrać za tę sferę zdrowia. Aktywność fizyczna w utrzymaniu prawdłowego stanu zdrowia jest równie ważna jak dobre odżywianie. Trafiła nawet do nowej Piramidy Żywienia.

            I wreszcie o potrzebie badań profilaktycznych mówi nasz ekspert prof. Jacek Jóźwiak

            Opracowała pani pedagog Monika Kotowicz

            Źródło: www.alablaboratoria.pl – Kwiecień miesiącem zdrowia.

          • Telefon zaufania

          • Uwaga Rodzice i uczniowie!

             20 kwietnia 2020 r. Samorząd Województwa Łódzkiego uruchomił Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (RITZ). Infolinia stanowi wsparcie i pomoc w sytuacjach kryzysowych, które narastają wśród wielu młodych osób w okresie pandemii.Telefon (726 611 611) i czat (prowadzony w aplikacji Snapchat i Messenger - pogadajmytutaj) obsługiwane są przez 7 specjalistów pedagogów, psychologów, interwentów kryzysowych i terapeutów, posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

            Z Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania mogą korzystać dzieci i młodzież z województwa łódzkiego oraz ich rodzice i opiekunowie. Interwencje prowadzone są w takich sytuacjach jak: obniżenie nastroju, stres, kryzysy emocjonalne, nagromadzenie negatywnych myśli czy konflikty, a także związanych bezpośrednio z zagrożeniem zdrowia lub życia: myśli i plany samobójcze, zachowania autoagresywne, autodestrukcyjne, ryzykowne (związane z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych) oraz wystąpienie przemocy w rodzinie.

            To, co wyróżnia infolinię na tle podobnych form pomocy, to przede wszystkim jej dostępność 7 dni w tygodniu (telefon czynny w godzinach 15.00 18.00, czat w godzinach 18.00 21.00) oraz możliwość kontaktu opartego na pisaniu wiadomości (Snapchat i Messenger).

          • WITAMY CIĘ WIOSNO !!!

          • Pierwszy dzień wiosny już dziś 

            Pierwszy dzień wiosny już dziś!

            W niedzielę 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Dzień ten wiąże się m.in. ze zwyczajem topienia marzanny. Jest to także Dzień Wagarowicza. Natomiast początek astronomicznej wiosny w tym roku przypadł dokładnie w sobotę 20 marca o godz. 10.37.

          • 🌞 KÓŁKO PLASTYCZNE

          • WIOSENNIE 🌞

             

            Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w minionym miesiącu w powyższych zajęciach. Przygotowywali twórcze zabawy z wykorzystaniem magnesów - ,,Magiczne rybki", a także poznali bardzo inspirującą sztukę - origami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia tworzenia piasku kinetycznego z mąki oraz slime z kleju PVA i aktywatora. Wykonywali również zwierzątka z balonów, tworząc ,,balonowe zoo".

            Zbliżając się wielkimi krokami do wiosny oraz Świąt Wielkanocnych postanowiliśmy również przygotować kilka dekoracji wiosennych, między innymi: zajączki oraz stroiki wielkanocne z palemką.

            Podziękowania należą się również Frankowi Wojciechowskiemu oraz pani Monice Kotowicz za pomoc i ogromne zaangażowanie w wykonanie kartek wielkanocnych. Zachęcam do obejrzenia galerii prac, ponieważ są przepiękne

          • Warsztaty edukacyjne

          • Suchy lód oraz laboratorium slime i manufaktura lizaków - takie oto warsztaty zostały zorganizowane w naszej szkole w czwartek 4 marca 2021 roku dla uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Dzieci starsze poznały właściwości suchego lodu. Miały możliwość zabawy w szalonej pianie, dotykały zamrożonej róży jak również degustowały dymiący eliksir. Najmłodsze przedszkolaki własnoręcznie tworzyły glutożelki oraz lizaki z izolmatu.

            Najlepszą metodą poznawczą jest samodzielna praca połączona z konkretną dawką dobrze dobranych informacji i dużą dawką dobrej zabawy.

             

          • Konkurs historyczny „Krysia - nasza lokalna bohaterka”

          • 19 lutego 2021r.  w murach naszej szkoły odbył się konkurs wiedzy historycznej pod hasłem „KRYSIA - NASZA LOKALNA BOHATERKA”. Konkurs był adresowany do uczniów klas IV-VIII ze szkół podstawowych w gminie Zduny. Konkurs patronatem honorowym objął Starosta Łowicki Marcin Kosiorek oraz Wójt Gminy Zduny Krzysztof Skowroński.

            Do konkursu przystąpiło 13 uczniów z terenu Gminy Zduny. W pierwszej części konkursu uczniowie pisali test, który sprawdzał ich wiedzę na temat naszej lokalnej bohaterki. Zwycięzcą konkursu został Michał Matysek, który jako jedyny uczeń rozwiązał test bezbłędnie!

            Kolejnych laureatów musiała wyłonić dogrywka i dodatkowe pytania, gdyż trzech uczniów osiągnęło taki sam wynik punktowy.

            Bardzo wyrównany poziom uczestników finałowej rozgrywki, sprawił, że  komisja konkursowa ogłosiła następujące wyniki:

            I miejsce – Michał Matysek  kl. VII SP Bąków

            II miejsce – Natalia Znyk kl. IV SP Bąków

            III miejsce ex aequo – Nina Czubik  kl VIII oraz Mateusz Kunikowski kl. VII SP Bąków

            Należy dodać, że uczestnicy konkursu zaprezentowali duży zakres wiedzy o Krysi Idzikowskiej,  a konkurs stał na wysokim poziomie.

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, natomiast laureaci otrzymają również nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Krystynie Idzikowskiej – Honorowej Absolwentce Szkoły. Gratulujemy uczniom wspaniałego przygotowania i mamy nadzieję, że ideały i wartości patriotyczne, o które walczyła Krysia będą wzorcem w dalszym dorosłym życiu  uczniów opuszczających mury naszej szkoły.

          • Konkurs plastyczny ,, Krystyna Idzikowska - bohaterka, która inspiruje"

          • Wyniki konkursu plastycznego: ,, Krystyna Idzikowska - bohaterka, która inspiruje".

            W dniu 19.02.2021 roku komisja konkursowa w składzie: Wioletta Charążka, Ewa Świątkowska i Natalia Rybusiewicz dokonała wyboru prac uczniów biorących udział w wyżej wymienionym konkursie. Wzięło w nim udział 39 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym oraz ze Szkoły Podstawowej im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Nowych Zdunach. Wszyscy byliśmy mile zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem, tym bardziej w okresie edukacji zdalnej.

            Nagrodzeni zostali:

            * kategoria klasy I -III

            - I miejsce - Wielemborek Ewa

            - II miejsce - Surma Samanta

            - III miejsce - Boczek Lena

            - wyróżnienie - Wójcik Gabrysia

            * kategoria klasy IV - VIII

            - I miejsce - Charążka Krystian

            - II miejsce - Czubik Nina

            - III miejsce - Stępień Marcelina

            - wyróżnienie - Morawska Marta

            - wyróżnienie - Liwarska Zuzanna

            W głównym holu szkoły w Bąkowie, obok tablicy pamiątkowej naszej bohaterki została przygotowana wystawa prac nagrodzonych oraz wszystkich biorących udział w konkursie.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy twórczej

            Serdecznie zapraszamy po odbiór nagród i dyplomów wszystkich uczestników konkursu lub rodziców w dniu 26.02.2021r. ( w godz.13.00-14.00)

             

             

          • Kółko plastyczne

          • ,,Bałwankowe szaleństwo" - w minionym tygodniu uczniowie klas 2 i 3 na zajęciach kółka plastycznego wykonywali cudne eko - bałwanki z wykorzystaniem plastikowych butelek oraz skarpet.

            Bawiliśmy się świetnie!!!

          • Podziękowanie

          • Raz jeszcze dziękujemy wszystkim Darczyńcom i mamy nadzieję, że za rok wspólnie uda nam się zorganizować Szlachetną Paczkę ponownie.

          • Dzień Babci i Dziadka!

          • W tym wyjątkowym czasie uczniowie klas I-III naszej szkoły pragną przekazać najlepsze życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom. Niech wszystkie dni w roku będą dla Was radosne i pełne rodzinnego ciepła. Z tej okazji uczniowie przygotowali piękne laurki, upominki, piosenki i wierszyki.

            Wszystkiego najlepszego i dużo, dużo zdrowia!