• Telefon Zaufania

          • Drodzy uczniowie, 

            20 kwietnia 2020 r. (poniedziałek) samorząd województwa łódzkiego uruchomił Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Na telefony od młodych ludzi czekają specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, osoby specjalizujące się w interwencjach kryzysowych.

             

            Wsparcie można uzyskać dzwoniąc na numer 726 611 611 w godzinach 12.00 – 20.00. Z kolei od godziny 20.00 do północy specjaliści dyżurują na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj). W sumie to aż 12 godzin dyżuru dziennie – 7 dni w tygodniu!!!

             

            Telefon jest odpowiedzią i wsparciem w sytuacjach kryzysowych, które narastają wśród wielu młodych osób w okresie pandemii. 

            Dzieci i młodzież uzyskają wsparcie w następujących obszarach: 

            • Stres i wydarzenia o traumatycznym potencjale (zaliczyć do nich można sam fakt wystąpienia pandemii)
            • Dokonywanie samouszkodzeń
            • Myśli, plany i zamachy samobójcze
            • Konflikty i nieporozumienia
            • Straty, w tym rozstania i żałoba
            • Kryzysy wieku adolescencji.

             

            Telefon działać będzie w okresie od 20 kwietnia do 14 czerwca br.

          • Informacja od pani pedagog

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie!

            Jeśli chcielibyście porozmawiać, zapytać, podzielić się dobrą wiadomością, bądź rozwiązać jakiś problem, możecie zwrócić się do pedagoga szkolnego.

            Kontakt z p. Moniką Kotowicz możliwy jest: drogą mailową: moniakot@onet.euprzez Messengera i Skype: Monika Kotowicz95. 

            Czekam na Wasz kontakt.

            Życzę Wam wytrwałości, cierpliwości i dużo zdrowia. Przesyłam moc pozytywnej energii i dużo uśmiechu. Dbajcie o siebie.

          • Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały? Jak słuchać...

          • Drodzy Rodzice! Przygotowałam dla Was kilka rad i podpowiedzi, jak w tym trudnym dla nas wszystkich czasie porozumieć się z własnym dzieckiem. Co zrobić, aby dziecko nas słuchało i jak słuchać swojego dziecka, kiedy do nas mówi. Polecam również książki na podstawie których przygotowałam tę prezentację. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę zdrowia, a także zachęcam do kontaktu mailowego, przez messengera czy telefonicznego, Monika Kotowicz. Jak_mowic..._Jak_sluchac....ppt

          • Informacja dla uczniów

          • Drodzy Uczniowie. Pierwszy tydzień Waszej pracy w nowej formie pokazał, że potraficie się zmobilizować. Zachęcam abyście nadal pracowali i pogłębiali swoją wiedzę. Od dziś realizujecie już nowe treści z podstawy programowej i jesteście oceniani. Codziennie zdajecie swój mały egzamin z wytrwałości. Nie bójcie się napisać nauczycielom, że coś jest dla Was niezrozumiałe. Trzymamy się naszej obietnicy względem Was, że do trudnych treści wrócimy i utrwalimy po powrocie. Pracujcie w rytmie nauki szkolnej, aby było Wam łatwo wrócić do codzienności. Nie denerwujcie się, bo uczycie się w trudnej rzeczywistości.

            Pamiętajcie, że przed komputerem uczcie się tylko 4 godziny dziennie. Szukajcie wsparcia w Nauczycielach i Rodzicach, wspierajcie swoich rówieśników, rodzeństwo. Tak naprawdę wszyscy zdajemy swój najważniejszy egzamin z człowieczeństwa. Uśmiechajcie się do swoich bliskich. Nadeszła wiosna więc jeśli pogoda pozwoli nacieszcie się słońcem na własnym podwórku. Puste klasy i szkolny korytarz nie są miłym widokiem. Tak sobie myślę, ze ta wspólna Zumba była naszym ostatnim spotkaniem, kiedy byliście radośni i mogliście się razem bawić. Mam nadzieje, że ten trudny czas, dzięki odpowiedzialnemu zachowaniu nas wszystkich minie. Zastanówcie się jakim radosnym dniem będzie Wasz powrót do szkoły. Wierzę w to, że tęsknicie za normalnym szkolnym życiem. Dbajcie o siebie i swoje rodziny.Pozdrawiam Dyrektor Izabela Tokarska.

          • Informacja dla rodziców

          • Drodzy Rodzice. Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 20 marca 2020 roku,rozpoczęliśmy dziś zdalne nauczanie. Każdy z nauczycieli wdrażał Państwa dzieci do takiej formy pracy od 16 marca, pozwoliło to nam na rozpoznanie możliwości technicznych w tym zakresie. Od dziś dzieci realizują nowe treści z podstawy programowej oraz jest oceniana Ich praca. Dla nas wszystkich jest to nowa sytuacja. Zdaje sobie sprawę, że może być to trudne. Miniony tydzień pokazał, że dzieci stanęły na wysokości zadania. Dziękuję za to Wam - Rodzicom. Proszę aby dzieci zadawały pytania nauczycielom.

            Wszystkie nowe treści, które okażą się trudne do przyswojenia zostaną ponownie omówione i utrwalone po powrocie do szkoły. Proszę motywować dzieci do systematycznej pracy w rytmie dnia nauki szkolnej tj. od 8.30-15.50, w zależności od planu pracy każdej z klasy. Nauczyciele wybrali odpowiednie metody i formy pracy dla Państwa dzieci, tak aby tylko 4 godziny dziennie spędzały przed monitorem komputera. Spokojne podejście do tej nowej rzeczywistości pozwoli nam wszystkim przetrwać ten trudny czas. Bądźcie Państwo wsparciem dla dzieci i dla nauczycieli. Jako dyrektor szkoły zapraszam do współpracy, jeśli będą Państwo mieli jakieś pytania bądź prośby proszę pisać na maila szkoły bądź dzwonić. Pamiętajmy, że najważniejsze jest zdrowie .Pozdrawiam Państwa i Wasze Rodziny- Dyrektor Izabela Tokarska.

          • Informacja ws. nauki zdalnej

          • Drodzy Nauczyciele i Uczniowie. Dyrektor szkoły przypomina o realizacji pracy z uczniami w formie online. Zapraszam do współpracy z nauczycielami. Wszystkie trudne partie materiału z poszczególnych przedmiotów zostaną omówione na lekcjach po powrocie do szkoły. Życzę wszystkim wytrwałości na ten trudny czas. Do zobaczenia w szkole.

          • Wyjazd na lodowisko

          • 5 marca 36 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bąkowie Górnym wraz z opiekunami wyjechali na lodowisko miejskie do Kutna doskonalić jazdę na łyżwach. Głównym celem szkolnego wyjazdu było propagowanie sportów zimowych, integracja młodzieży szkolnej oraz oczywiście dobra zabawa. Dla większości uczniów nie był to pierwszy wyjazd ale byli i tacy, którzy po raz pierwszy zmierzyli się z lodową taflą lodowiska. Nie obyło się oczywiście, bez drobnych upadków ale entuzjazm jaki towarzyszył uczniom podczas jazdy łagodził drobne potknięcia. W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy łyżwiarskiego wypadu odwiedzili tradycyjnie McDonald’s , aby zregenerować utracone siły.

          • Warsztaty kulinarne

          • Kolejna atrakcja w naszej szkole to „Warsztaty kulinarne". Kobiety gospodarne i wyjątkowe z Koła Gospodyń Wiejskich Retro - Xężanki przygotowały świetne zajęcia kulinarne dla uczniów, które odbyły się w dwóch turach: 3 i 4 marca 2020 r. Pierwszego dnia uczniowie klas I-III oraz Va, Vb i VI zamienili się w kucharzy i pod czujnym okiem łowiczanek przygotowali pizzę, faworki oraz ciasteczka. Drugiego dnia w zajęciach uczestniczyły klasy: „0”, IV, VII, VIII.

            Było mnóstwo radości i zabawy. Dzieci z niecierpliwością czekały na próbowanie swoich wypieków. Okazało się, że nasi uczniowie są świetnymi kucharzami. Nic nie smakuje lepiej jak własnoręcznie przygotowane danie … pychota. Pachniało w całej szkole !!! Na zakończenie uczniowie otrzymali ciasteczka w formie upominku. Ogromne podziękowania za cierpliwość i zaangażowanie należą się pani: Monice Politowicz, Annie Rybus, Dorocie Wróblewskiej, Justynie Markowskiej, Krystynie Sieczkowskiej, Jolancie Palewicz, Renacie Jaros, Annie Gać. Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie!

          • Uczymy się ratować - warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

          • 19 lutego 2020 r. w naszej szkole po raz kolejny zostały przeprowadzone warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas VI – VIII. Zajęcia warsztatowe prowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowie Górnym.

            W części pierwszej spotkania opowiedzieli naszym podopiecznym, w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia np. utraty przytomności, złamania czy krwotoku.

            W drugiej części spotkania strażacy zaprezentowali jak postępować z poszkodowanym przytomnym - układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, zapoznali uczniów z algorytmem podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, pokazali jak wygląda resuscytacja z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Następnie uczniowie zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy, tak by każdy uczestnik mógł wykonać powyższe zadania samodzielnie.Druhowie przedstawili również zasady i zalecenia dotyczące mocowania i przemieszczania poszkodowanych przy użyciu noszy typu deska. Uczniowie mogli również obejrzeć wóz bojowy oraz zobaczyć ile waży pełne umundurowanie, łącznie z aparatem ochrony dróg oddechowych.Gorąco dziękujemy strażakom za poświęcony czas i przekazanie naszym uczniom, w ciekawy sposób, wiadomości, które być może kiedyś pomogą im uratować życie innej osobie.

          • Rytmika w przedszkolu

          • Podczas pierwszych zajęć, które odbyły się w miniony czwartek dzieci poznały historię i wygląd stroju łowickiego oraz dowiedziały się z jakich części się on składa. Dzieci poznały także tańce ludowe m.in. Polkę, oraz wzięły udział w zabawach, którym towarzyszyła tradycyjna muzyka ludowa.

          • Bal karnawałowy

          • W dniu 14 lutego 2020 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Jako pierwsze zabawę rozpoczęły dzieci młodsze: grupa przedszkolna "3 i 4 latków ", "5- latków", klasa "0" oraz klasy I - III. Dzieci tańczyły w takt ulubionej muzyki. Wcieliły się także w postacie z ulubionych bajek, choć nie tylko! Były królewny, motylki, biedronki, wikingowie, czarownice, żołnierze a nawet bajkowa Pippi.

            Dodatkową atrakcją balu były konkursy z nagrodami, w których dzieci bardzo chętnie brały udział. Spośród wszystkich dzieci był wybierany najlepszy tancerz i tancerka oraz jak na bal przystało król i królowa. Zabawę dopełnili atrakcjami zaproszeni goście - Pan i Pani Kulka, którzy przywieźli ze sobą aż z Koszalina moc humoru i zabawy. Po tak intensywnej zabawie należy się odpoczynek, dlatego dzieci na koniec uczestniczyły w klasowych poczęstunkach. Ich kreatywność i profesjonalizm bardzo podobały się dzieciom. Nieco później na parkiet wyszli uczniowie klas IV – VIII. Prowadzenie balu powierzono grupie "Klauni Kulki", którzy nikomu nie pozwolili się nudzić. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców „starsze dzieci” mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także z nauczycielami. Dzieci bawiły się świetnie z Kulką i Kulkiem, chętnie uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez animatorów (była walka taneczna dziewczyny kontra chłopaki, prezentacja tańców np. Gangnam Style, Makarena, "Kaczuszki", była produkcja bitej śmietany z papieru oraz konkurs na najszybsze zakładanie skarpetek). Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Po zabawie wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców w klasach.

          • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Zapobiegajmy Pożarom"

          • Uczeń naszej szkoły – Krystian Charążka z klasy VI został wyróżniony w eliminacjach wojewódzkich Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom” i zakwalifikował się do finału centralnego. Tematyka konkursu obejmowała udział jednostek straży pożarnych w akcjach ratowniczo-gaśniczych podczas zwalczania klęsk żywiołowych, ekologicznych oraz działalność prewencyjną, kulturalną i historię pożarnictwa. Gratulujemy i trzymamy kciuki w krajowym finale!

          • Zawody strzeleckie

          • Nowy miesiąc nowe wyzwania dla naszych uczniów… W minioną sobotę dziesięcioosobowa grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Marcina Wójcika i p. Mariusza Sibielaka wzięła udział w IX zawodach strzeleckich z okazji 157 rocznicy wybuchu powstania styczniowego o Puchar Burmistrza Gminy Żychlin.

            Celem zawodów było uczczenie rocznicy powstania styczniowego oraz popularyzacja i rozwój strzelectwa sportowego wśród młodzieży i dorosłych. Do rywalizacji na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Żychlinie przystąpiło ok 100 osób w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież szkolna (szkoły podstawowe oraz szkoły ponadpodstawowe) oraz OPEN (dorośli).

            Uczniowie w postawie stojącej strzelali z karabinka pneumatycznego do tarcz umieszczonych w odległości 10 metrów. Każdy najpierw oddał 3 strzały próbne, a potem 10 ocenianych. W klasyfikacji młodzieżowej nasze drużyny zajęły odpowiednio 7 i 13 miejsce na 15 zgłoszonych drużyn. Najlepszy wynik indywidualny uzyskał Patryk Białas. W klasyfikacji OPEN nasi panowie zajęli bardzo dobre 5 miejsce na 11 drużyn. W klasyfikacji indywidualnej, w której wzięło udział ok 50 zawodników na 6 miejscu uplasował się p. Marcin Wójcik. Dla większości dzieci był to pierwszy kontakt ze strzelectwem, więc wynik nie był najważniejszy. Wszyscy świetnie się bawili, a każde trafienie w czarne pole było powodem do radości i dumy. Najbardziej cieszyli się chyba najmłodsi, którzy podeszli do tego bardzo emocjonalnie, a po zakończeniu strzelania pokazywali sobie nawzajem swoje tarcze. Nieważne, że nie wszyscy trafili w środek. Liczyła się rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich niewielkich jeszcze umiejętności. Warto wspomnieć, że strzelectwo to nie tylko dobra zabawa. Podczas zajęć nauki strzelania uczestnicy nabywają umiejętności koncentracji, panowania nad swoimi emocjami, wzmacniają charakter, dyscyplinę i poczucie pewności siebie. Uczą się odpowiedzialności i bezpieczeństwa w posługiwaniu się bronią i odpowiedniego zachowania na strzelnicy. Wszyscy uczestnicy wyjazdu zapowiedzieli, że chętnie powtórzą takie ciekawe zajęcia.

          • Warsztaty kreatywne

          • W ramach programu grantowego Moje miejsce na Ziemi realizowanego przez Fundację ORLEN w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym w grudniu odbyły się całodniowe kreatywne warsztaty pt. "Do it Yourself, and build Your own retro car". Zajęcia zostały przeprowadzone dzięki uzyskaniu dofinansowania przez Stowarzyszenie Retro – Łowiczanka.


            Uczniowie między innymi: majsterkowali, budując różnego typu pojazdy i roboty. Nasi uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością, dzięki czemu każdy zbudowany pojazd był jedyny w swoim rodzaju. Bardzo serdecznie dziękujemy Fundacji ORLEN oraz Retro – Łowiczance za możliwość zrealizowania wydarzenia.

          • Akademia z okazji Święta Niepodległości

          • 12 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości Polski w wykonaniu uczniów klasy II i III przygotowana przez p. Ewę Świątkowską i p. Alinę Gryglak. Część artystyczna wprowadziła zebranych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 XI 1918 r. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, niestrudzenie walczył o wolność ojczyzny. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, do wykonania których włączyła się również społeczność szkolna. Dzień ten dla wielu był żywą lekcją historii i patriotyzmu. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.