PROGRAM ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
Projekt edukacyjny - klasa 2
Uczniowie klasy 2 zakończyli III Moduł Międzynarodowego Projektu ,, Lekturki spod chmurki". Trzecią lekturą kończącą naszą przygodę z projektem była książka Astrid Lindgren ,,Dzieci z Bullerbyn". Pomimo tego, iż książka jest naprawdę obszerna uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do jej przeczytania. Przygody kilkorga dzieci z małej wioski bardzo im się spodobały, choć tak bardzo odbiegają od dzisiejszej rzeczywistości i dziecięcych zabaw. Pracując w grupach przygotowali makietę osady Bullerbyn, wykorzystując do tego kartonowe pudełka. Jak wynika z założeń projektu, dzieci dowiedziały się również jak dzięki Słońcu można pozyskać energię lub jakie niebezpieczeństwo stwarza wyrzucona w lesie butelka. Temat okazał się bardzo interesujący i dzięki temu wywiązała się dyskusja. Okazuje się bowiem, że wielu z nich interesuje się ekologią i wiele już na ten temat wie. Na zakończenie naszej pracy cała klasa otrzymała dyplom i certyfikat.
Jesteśmy dumni z osiągnięć grupy
INFORMACJA DLA RODZICÓW
SZCZEPIENIA UCZNIÓW
ZAPROSZENIE
"Serdecznie zapraszamy na spotkanie rodziców uczniów borykających się z trudnościami po doświadczeniach związanych z sytuacją pandemiczną. Warsztaty odbędą się w dniu 16 czerwca 2021r. o godzinie 17.00 w siedzibie Poradni. Osoby chętne prosimy o zapisywanie się w sekretariacie poradni telefonicznie lub mailowo. Liczba miejsc ograniczona."
Procedury dotyczące bezpieczeństwa dla klas IV-VIII
WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
W WARUNKACH PANDEMII COVID-19
w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Bąkowie Górnym
Cel procedury: Zapewnienie zdrowych i bezpiecznych warunków przebywania uczniów
w szkole podczas zajęć dla klas IV – VIII (aktualizacja17.05.2021)
Zakres procedury: Określenie zasady bezpiecznego i higienicznego pobytu uczniów
w szkole i sposobów monitorowania oraz zakres zadań w sytuacji wystąpienia wirusa COVID-19 na terenie szkoły.
Do przestrzegania procedury zobowiązane są wszystkie osoby wymienione w procedurze:
1. Dyrektor
2. Nauczyciele
3. Pracownicy obsługi
4. Uczniowie
OPIS DZIAŁAŃ PROCEDURALNYCH
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.
- Rekomenduje się ograniczenie korzystania z transportu szkolnego, na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej lub niezamieszkujących z osobą przebywającą
w izolacji w warunkach domowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej, m.in. stosowanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych szkoły lub gdy nie ma możliwości zachowania dystansu na terenie szkoły (rekomendowane maseczki chirurgiczne). - Przy wejściu do budynku szkoły znajduje się informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.
- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania
w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu (rekomendowane maseczki chirurgiczne). - W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele:
- zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m,
- pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
- w miarę możliwość, ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
- w miarę potrzeby, zapewnienie nauczycielowi maseczki, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk - przez pracodawcę. - Organ prowadzący ma prawo zawiesić działalność placówki w przypadku: podejrzenia lub stwierdzenia zachorowań na COVID-19 ucznia, pracownika (w porozumieniu z Powiatowa Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną) lub w przypadku znaczących braków kadrowych.
§ 1
Zasady organizacji pracy szkoły
- Szkoła zobowiązana jest do zapewnienia środków higienicznych potrzebnych do bieżącego funkcjonowania .
- W razie potrzeby szkoła zaopatruje pracowników w indywidualne środki ochrony osobistej, m.in.: jednorazowe rękawiczki, maseczki.
- Przy wejściu do szkoły umieszczony jest płyn do dezynfekcji rąk dla wszystkich.
- Po zakończeniu zajęć uczniowie niezwłocznie opuszczają teren szkoły.
- Do szkoły nie powinni przychodzić nauczyciele i inni pracownicy, którzy są chorzy.
- Szkoła zapewnia sprzęt i środki. Dyrektor monitoruje prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów ławek w salach.
- Na terenie szkoły wyznaczone jest i odpowiednio wyposażone pomieszczenie (m.in.
w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych (izolatorium – gabinet profilaktyki zdrowotnej). - W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk.
§ 2
Zasady organizacji pracy nauczyciela
- Nauczyciele pracują wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu( nauczanie hybrydowe).
- Nauczyciele pełnią dyżury w klasach , a uczniowie nie przechodzą do innych klas , nie łączą się.
- Nauczyciel zobowiązany jest do usunięcia z sali przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie dezynfekować.
- Salę, w której organizowane są zajęcia należy wietrzyć, co najmniej raz na godzinę.
- Nauczyciele powinni zachować dystans społeczny między sobą w każdej przestrzeni wynoszący 1,
- Nauczyciele komunikują się z rodzicem telefonicznie, poprzez wiadomość sms oraz e-mail.
- Jeśli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby, należy odizolować go w odrębnym wyznaczonym pomieszczeniu i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania ucznia z placówki.
- Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami ( przebywa
w jednej –swojej klasie).
§ 3
Sposób organizowania konsultacji
- Nauczyciel prowadzący konsultacje powinien zadbać, aby w grupie nie przebywało jednocześnie więcej niż 12 uczniów (w uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, możliwe jest zwiększenie liczebności dzieci, nie więcej niż o 2,co powinno znaleźć odzwierciedlenie w treści regulaminu).
- Minimalna przestrzeń przeznaczona do organizacji zajęć w sali nie może być mniejsza niż 4 m² na 1 osobę (uczniów i nauczycieli).
- Do przestrzeni, o której mowa w ust. 2 nie wlicza się pomieszczeń kuchni, zbiorowego żywienia, pomieszczeń pomocniczych w tym ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno-sanitarnych. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów znajdujących się w niej.
- Nauczyciel prowadzący konsultacje powinien wyznaczyć jedną, stałą salę, w której odbywają się zajęcia z tą samą grupą.
- W trakcie konsultacji odległości między poszczególnymi uczniami nie powinny wynosić mniej niż 1,5 m (przy jednym stoliku może siedzieć tylko jeden uczeń).
- Uczniowie powinni posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć powinny znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce ucznia. Należy poprosić uczniów, by nie wymieniali się przyborami szkolnymi między sobą. W przypadku gdy uczeń zgłasza brak w przyborach szkolnych, powinien on zostać uzupełniony za pośrednictwem nauczyciela prowadzącego zajęcia, który powinien dostarczyć wcześniej zdezynfekowane przybory.
- Należy poprosić uczniów, by nie przynosili do szkoły zbędnych przedmiotów (nie służących prowadzonym konsultacjom).
- Nauczyciele powinni poprosić uczniów, by ograniczyli aktywność sprzyjającą bliskiemu kontaktowi między nimi.
- Sale, w których organizowane są konsultacje z uczniami, powinny być wietrzone przez nauczyciela sprawującego opiekę nad daną grupą, co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie konsultacji.
- Nauczyciel prowadzący zajęcia z uczniami powinien organizować przerwę ze swoją grupą w odstępach czasowych adekwatnych do potrzeb uczniów, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Grupa powinna spędzać przerwy pod nadzorem nauczyciela sprawującego nad nią opiekę. W przypadku gdy nauczyciel jest zmuszony zostawić na chwilę uczniów, powinien poprosić o zastępstwo innego pracownika szkoły.
- Rodzic jest zobowiązany do osobistego przywozu i odbioru dziecka na konsultacje do szkoły.
- Rodzic przywożąc dziecko do szkoły i je odbierając, nie wchodzi do budynku.
- Rodzic pozostawiając dziecko w szkole, każdorazowo wypełnia stosowne oświadczenie.
§ 4
Korzystanie z biblioteki
- Osobą odpowiedzialną za koordynowanie bezpiecznego przebywania w bibliotece oraz wchodzenia i wychodzenia do niej przez uczniów jest Małgorzata Ładzińska – nauczyciel bibliotekarz.
- W bibliotece może jednocześnie przebywać 2 uczniów (maksymalnie 1 osoba na 4 m2, przy zachowaniu dystansu społecznego pomiędzy osobami co najmniej 2 m) – informację o tym należy zamieścić przed wejściem do biblioteki.
- Biblioteka szkolna funkcjonuje w godzinach 9-13 w następujące dni tygodnia poniedziałek, środa i piątek.
- Pracownik biblioteki jest zaopatrzony w środki ochrony osobistej (rękawiczki, osłona ust i nosa), a także środek do dezynfekcji blatu i korzysta z nich w razie bieżącej potrzeby.
- Zwrócone książki powinny zostać odłożone na okres min. 3 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki w magazynie, innym pomieszczeniu bądź regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny i po tym okresie włączyć do ponownego użytkowania. Należy pamiętać o założeniu rękawiczek. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę.
- Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające. Nie należy naświetlać książek lampami UV.
- Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
- W trakcie korzystania przez uczniów z czytelni odległości pomiędzy poszczególnymi uczniami nie powinny wynosić mniej niż 1,5 m (przy jednym stoliku może siedzieć tylko jeden uczeń).
§ 5
Postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2
- Dyrektor szkoły wyznacza i przygotowuje pomieszczenie wyposażone w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych (izolatorium – gabinet profilaktyki zdrowotnej).
- Po zauważeniu symptomów choroby, np. kaszel, gorączka, złe samopoczucie, wyznaczona osoba ubrana w środki ochrony osobistej niezwłocznie przechodzi z uczniem do wyznaczonej sali izolacji.
- Nauczyciel niezwłocznie zawiadamia dyrektora o sytuacji.
- Dyrektor zawiadamia jednostkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz rodziców ucznia o zaobserwowanych objawach chorobowych i podejrzeniu wystąpienia zachorowania na COVID-19.
§ 6
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia personelu
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownik nie powinien przychodzić do pracy, powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łowiczu tel. 46 837 64 94, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie powiadomić dyrektora oraz organ prowadzący. Pracownik zostaje natychmiast odsunięty od pracy i oczekuje na transport w wyznaczonym miejscu, w celu odizolowania go od innych osób. Pracownikowi oczekującemu na transport wydaje się jednorazową maseczkę oraz rękawiczki. Ustala się listę osób, z którymi przebywała osoba z objawami zakażenia.
- Dyrektor powiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łowiczu (tel. 46 837 64 94) oraz organ prowadzący i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik musi być poddany gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekowaniu powierzchni dotykowych (klamki, poręcze uchwyty, itp.), przez osobę do tego wyznaczoną, a jeśli zajdzie taka konieczność należy stosować się do zaleceń powiatowego inspektora stacji sanitarnej, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniałe sytuacje.
§ 7
Postanowienia końcowe
- Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem 25.05.2020 roku(aktualizacja 17.05.2021).
- Procedury obowiązują do odwołania.
TYDZIEŃ ULGI DLA UCZNIÓW
Drodzy uczniowie !
Już od poniedziałku tj. 17 maja 2021r. wracamy do nauki w szkole, początkowo w systemie hybrydowym, a następnie w systemie stacjonarnym. Rozumiemy, że może to być dla Was duże wyzwanie oraz źródło stresów, dlatego nasza szkoła przystąpiła do kampanii ,,Tydzień ulgi" dla klas IV-VIII. Chcemy, żebyście skupili się na ponownej integracji z rówieśnikami w szkole, dlatego w pierwszym tygodniu Waszego powrotu do nauki stacjonarnej, nauczyciele powstrzymają się od klasówek, sprawdzianów czy pytania na lekcji.
Do zobaczenia w szkole !
Kolonie letnie 2021 w Poroninie
Zapisy - Biuro Poselskie - 509- 625-271
Terminy rekrutacji do szkół średnich
Procedury bezpieczeństwa w szkole - aktualizacja 04.05.2021r.
- 2
Oferta szkół ponadpodstawowych
Zachęcamy uczniów i rodziców do zapoznania się z ofertą szkół ponadpodstawowych powiatu łowickiego na nowy rok szkolny.
OFERTA EDUKACYJNA SZKÓŁ
PONADPODSTAWOWYCH
POWIATU ŁOWICKIEGO
NA ROK SZOLNY 2021/2022
I Liceum Ogólnokształcące im. J. Chełmońskiego w Łowiczu,
99-400 Łowicz, ul. Bonifraterska 3, tel./fax 46 837 42 00 www.lo1lowicz.pl
- Medyczna
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania:
Matematyka, biologia, chemia.
Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji:
Język polski, matematyka, biologia, chemia.
B. Politechniczna
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania:
Wariant I: matematyka, fizyka, informatyka.
Wariant II: matematyka, fizyka, język angielski.
Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji:
Język polski, matematyka, fizyka, informatyka lub język angielski.
C. Przyrodnicza
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania:
Język angielski, geografia, biologia.
Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji:
Język polski, matematyka, język angielski, biologia lub geografia.
D. Humanistyczna
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania:
Język polski, język angielski, wiedza o społeczeństwie.
Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji:
Język polski, matematyka, język angielski, wiedza o społeczeństwie.
.................................................................................................................................................................................
II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łowiczu,
99-400 Łowicz, ul. Ułańska 2, tel./fax 46 830 08 98 www.2lolowicz.pl
Klasa humanistyczno-lingwistyczna
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania:
Język polski, wos, język angielski lub język niemiecki
Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji:
Język polski, matematyka, język obcy, wos lub historia
Klasa matematyczna
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania:
Matematyka, chemia, informatyka lub język angielski
Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji
Język polski, matematyka, język obcy, informatyka lub chemia
Klasa medyczna
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania:
Biologia, chemia, język angielski lub język niemiecki
Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji:
Język polski, matematyka, język obcy, biologia lub chemia
.................................................................................................................................................................................
Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu, 99-400 Łowicz, ul. Pijarska 2, tel./fax 46 837 66 10
Nachylenie politechniczno – ekonomiczne
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania:
Matematyka
Fizyka lub geografia lub historia
Chemia lub WOS lub j. angielski
Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji:
J. polski, Matematyka, Fizyka, Geografia
Nachylenie medyczno – przyrodnicze
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania:
Biologia lub geografia
Chemia lub WOS lub j. angielski
Matematyka
Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji
J. polski, Matematyka, Biologia, Chemia
Nachylenie humanistyczno – lingwistyczne
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania:
J. polski
Historia lub geografia lub biologia
WOS lub j. angielski
Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji:
J. polski, Matematyka, Historia, WOS
...............................................................................................................................................................................
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. 10 Pułku Piechoty
w Łowiczu, 99-400 Łowicz, ul. Podrzeczna 30, tel./fax 46 837 42 01 www.zspnr1.lowicz.pl
Technikum nr 1
Kierunki
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania
Przedmioty uwzględniane
w procesie rekrutacji
Technik mechatronik
Technik informatyk
Technik elektryk
Technik mechanik
Technik budownictwa
Technik pojazdów samochodowych
Technik automatyk sterowania ruchem kolejowym
Technik mechanik lotniczy
Matematyka
Język angielski, język polski, matematyka, informatyka.
Branżowa szkoła I stopnia nr 1
Kierunki
Przedmioty uwzględniane
w procesie rekrutacji
Mechanik pojazdów samochodowych
Kierowca mechanik
Elektryk
Fryzjer
Sprzedawca
Język angielski, język polski, matematyka, informatyka
Branżowa szkoła I stopnia (oddziały wielozawodowe) nr 1
Kierunki
Przedmioty uwzględniane
w procesie rekrutacji
Mechatronik
Lakiernik samochodowy
Blacharz samochodowy
Ślusarz
Operator obrabiarek skrawających
Operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych
Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
Murarz-tynkarz
Betoniarz-zbrojarz
Operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
Cukiernik
Piekarz
Przetwórca mięsaJęzyk angielski, język polski, matematyka, informatyk
.................................................................................................................................................................................
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. T. Kościuszki w Łowiczu, 99-400 Łowicz,
ul. Blich 10, tel. 46 837 37 05, fax 46 837 33 77 www.zsp2lowicz.pl
Technikum nr 2
Kierunki
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania
Przedmioty uwzględniane
w procesie rekrutacji
Technik informatyk
Matematyka
Język polski, matematyka, fizyka, język angielski
Technik programista
Matematyka
Język polski, matematyka, fizyka, język angielski
Technik logistyk
Język angielski
Język polski, matematyka, geografia, język angielski
Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
Matematyka
Język polski, matematyka, fizyka, język angielski
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Język angielski
Język polski, matematyka, biologia, język angielski
Technik technologii żywności
Język angielski
Język polski, matematyka, chemia, język angielski
Technik agrobiznesu
Matematyka
Język polski, matematyka, biologia, język angielski
Technik inżynierii środowiska i melioracji
Matematyka
Język polski, matematyka, fizyka, język angielski
Branżowa szkoła I stopnia nr 2
Kierunki
Przedmioty uwzględniane
w procesie rekrutacji
Mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych
Język polski, matematyka, informatyka, język angielski
..............................................................................................................................................................................
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 im. W. S. Reymonta
w Łowiczu, 99-400 Łowicz, ul. Powstańców 1863r. Nr 12d,
tel./fax 46 837 05 87, tel. 664 190 273 www.zsp3.lowicz.pl
Technikum nr 3
Kierunki
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania
Przedmioty uwzględniane
w procesie rekrutacji
Technik hotelarstwa (steward, stewardesa, pilot wycieczek)
Język angielski, matematyka
Język polski, język obcy nowożytny (język angielski lub język niemiecki), matematyka, geografia
Technik żywienia i usług gastronomicznych (dietetyka i fitness)
Język angielski, matematyka
Język polski, język obcy nowożytny (język angielski lub język niemiecki), matematyka, biologia
Technik usług fryzjerskich
Język angielski, matematyka
Język polski, język obcy nowożytny (język angielski lub język niemiecki), matematyka, chemia
Technik reklamy
Język angielski, matematyka
Język polski, język obcy nowożytny (język angielski lub język niemiecki), matematyka, informatyka
Technik fotografii i multimediów
Język angielski, matematyka
Język polski, język obcy nowożytny (język angielski lub język niemiecki), matematyka, informatyka
Technik eksploatacji portów i terminali
Język angielski, matematyka
Język polski, język obcy nowożytny (język angielski lub język niemiecki), matematyka, geografia
Branżowa szkoła I stopnia nr 3
Kierunki
Przedmioty uwzględniane
w procesie rekrutacji
Kucharz
Język polski, matematyka, język angielski, biologia
Cukiernik
Język polski, matematyka język angielski, biologia
Fotograf
Język polski, matematyka, język angielski, informatyka
...............................................................................................................................................................................
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 im. Wł. Grabskiego
w Łowiczu, 99-400 Łowicz, ul. Kaliska 5a, tel./fax 46 837 49 49 www.zsp4.lowicz.pl
IV Liceum ogólnokształcące
Klasy
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania
Przedmioty uwzględniane
w procesie rekrutacji
Klasa humanistyczna -językowa (z językiem angielskim)
Język angielski, geografia, język polski
Język polski, matematyka, język angielski, geografia
Klasa matematyczno -informatyczna
Matematyka, fizyka, informatyka lub język angielski
Język polski, matematyka, fizyka, informatyka
Technikum nr 4
Kierunki
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania
Przedmioty uwzględniane
w procesie rekrutacji
Technik ekonomista
Geografia lub język angielski
Język polski, język angielski, matematyka, geografia
Technik rachunkowości
Geografia lub język angielski
Język polski, język angielski, matematyka, geografia
Technik spedytor
Geografia lub język angielski
Język polski, język angielski, matematyka, geografia
Technik handlowiec
Geografia lub język angielski
Język polski, język angielski, matematyka, geografia
..............................................................................................................................................................................
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie, 99-440 Zduny,
Zduńska Dąbrowa 64, tel./fax 46 838 74 95
Technikum
Kierunki
Przedmioty z rozszerzonym programem nauczania
Przedmioty uwzględniane
w procesie rekrutacji
Technik rolnik
Biologia, do wyboru geografia lub matematyka
Język polski, matematyka, biologia, geografia
Technik weterynarii
Biologia, chemia
Język polski, matematyka, biologia, chemia
Technik architektury krajobrazu
Biologia, do wyboru geografia lub matematyka
Język polski, matematyka, biologia, geografia
Technik hodowca koni
Biologia, do wyboru geografia lub matematyka
Język polski, matematyka, biologia, geografia
..................................................................................................................................................................................
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy
w Łowiczu 99-400 Łowicz, ul. Powstańców 1863 r. nr 12h
tel. 46 837 57 12, fax 46837 57 72 www.soswlowicz.szkolnastrona.pl
Szkoła
Kierunek
Język obcy
Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia
Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, pracownik pomocniczy gastronomii, kucharz, piekarz, blacharz samochodowy, rolnik
j. angielski
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łowiczu
ul. Armii Krajowej 6, 99-400 Łowicz
tel. 46 837 42 71, fax 46 837 60 65, www.poradnia.lowicz.plDoradztwo zawodowe
DORADCA ZAWODOWY
Izabela Pawluk
zaprasza
na indywidualne konsultacje i porady
w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego.
Spotkania z doradcą odbywają się:
poniedziałek w godz. 12°° - 17°°,
środa w godz. 12°° - 17°° (po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty).
UCZNIOWIE
Jeśli macie problem:
- z wyborem szkoły ponadpodstawowej,
- szukacie odpowiedzi co dalej po skończeniu szkoły,
- nie wiecie jaki zawód wybrać w przyszłości,
- chcecie znaleźć odpowiedź na pytania: KIM JESTEM? Jakie posiadam zasoby i jak i gdzie mogę je wykorzystać. Jakie są moje mocne strony. Co jest dla mnie ważne. Jak odkrywać i rozwijać zainteresowania? Jak budować pewność siebie?
Skorzystajcie z porad /konsultacji, spotkajcie się z doradcą zawodowym, który:
· pomoże znaleźć odpowiedzi na Twoje pytania,
· wysłucha i doradzi,
· razem z Tobą opracuje Indywidualny Plan Działania,
· wskaże kierunek kształcenia i kariery zawodowej.
RODZICU umów spotkanie, przyprowadź swoje dziecko na spotkanie z doradcą zawodowym:
· jeśli nie wiesz jak pomóc dziecku w wyborze szkoły i zawodu,
· jeśli chcesz poznać możliwości swojego dziecka,
· jeśli zależy Ci na stabilnej przyszłości Twojego dziecka.
Przygotowała Izabela Pawluk – doradca zawodowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łowiczu na podstawie niżej wymienionych źródeł:
- strony internetowe szkół,
- bezpośrednie informacje ze szkół.
KOLONIE 2021
ZAPISY NA KOLONIE TRWAJĄ!!!
W TYM ROKU ZAPLANOWALIŚMY WYJAZD DLA DZIECI ROLNIKÓW (8-16 lat) NAD MORZE. Ilość miejsc - ze względu na ograniczenia- mniejsza niż latach ubiegłych.
Zapisy i szczegóły u pani dyrektor biura Doroty Więckowskiej, tel. 668 42 17 50;
Osoby zapisane wcześniej, proszę o potwierdzenie decyzji wyjazdu.
Piotr Polak
Poseł na Sejm RP
Powrót do szkoły...
Drodzy Rodzice!
Zbliża się czas powrotu dzieci do szkół. Jako rodzice możemy zaobserwować ich niepokój, smutek, lęk, ale i radość, ciekawość. Jeżeli zachowania dzieci będą wzbudzać Państwa niepokój, zapraszamy do kontaktu - pedagog szkolny.
Święta majowe...
NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI 2021
Szanowni Państwo!
1 kwietnia rozpoczyna się (rozpoczął się) Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Informacje, które pracownicy polskiej statystyki publicznej zbiorą od milionów Polaków – w tym od nas samych – poszerzą i zaktualizują wiedzę o naszym kraju i jego mieszkańcach. Dzięki temu lepiej poznamy potrzeby i wyzwania, z którymi mierzymy się w codziennym życiu.
Wszechstronna i rzetelna wiedza na temat naszego kraju i jego mieszkańców to nasze wspólne dobro, a także ogromny kapitał na dziś i na jutro.
Podstawową i obowiązkową formą w tegorocznym spisie ludności jest SAMOSPIS INTERNETOWY.
Dodatkowo z uwagi na sytuację epidemiczną jest to najbezpieczniejsza forma, a także najwygodniejsza forma wypełnienia swojego obowiązku.Formularz spisowy dostępny jest od 1 kwietnia na stronie SPIS.GOV.PL.
Dla osób, które same nie będą mogły dopełnić obowiązku samospisu, w tutejszym Urzędzie Gminy (Miasta) przygotowane zostało stanowisko do samospisu.
Jeżeli nie spiszą się Państwo internetowo, a skontaktuje się z Państwem rachmistrz spisowy, będą musieli Państwo udzielić mu odpowiedzi.
Nasz udział w spisie jest nie tylko prawnym obowiązkiem ale również powinnością obywatelską, a za odmowę udziału w badaniu może zostać nałożona kara grzywny!
Konkurs
Wyniki konkursu językowego na wielkanocną kartkę świąteczną
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Wszystkie kartki były piękne.
Po odbiór nagród i dyplomów zapraszamy po powrocie do szkoły.
Z klas 1-3 zwycięzcami są :
I miejsce : Magdalen Znyk
II miejsce : Milena Wiechno
III miejsce : Ewa Wielemborek
WYRÓŻNIENIE : Nikola Szcześniak i Nikola Cieślak
Z KLASY IV - VIII
I- Daria Jedrachowicz
II miejsce Natalia Gajewska
III miejsce Anna Kołaczek
5
CZY DOBRZE PRZYGOTOWUJĘ SIĘ DO LEKCJI ZDALNEJ ?
Czy dobrze przygotowuję się do lekcji zdalnej?
Sprawdź czy realizujesz wszystkie wskazówki, alby nauka zdalna była łatwiejsza i bardziej efektywna.Pamiętaj, że na lekcji zdalnej nie liczy się sama obecność lecz wiedza, która z niej zostanie.
Nie wstawaj o 12
Staraj się jednak zachować higienę snu ( minimum 8 h) i nie porannego wstawania do szkoły. Oczywiście nie musisz budzić się o świcie, ale spróbuj wykorzystać fakt, że nasz mózg najlepiej pracuje przed południem. Zaplanuj pobudkę tak, aby dobyć poranną higienę, zjeść śniadanie i zdążyć na pierwszą lekcję.
Stwórz sobie atmosferę nauki
Zaplanuj sobie tygodniowy plan pracy. Na bieżąco wykonuj swoje obowiązki. Uporządkuj swoje biurko, przygotuj wszystkie długopisy, flamastry i inne potrzebne materiały tak, abyś podczas nauki nie marnował czasu na szukanie ich. Koniecznie przebierz się - siedzenie w piżamie nie sprzyja atmosferze pracy, a rozleniwia i zachęca do powrotu do łóżka. Unikaj towarzystwa jakichkolwiek przedmiotów rozpraszających twoją uwagę. Siedź z dala od telewizora, wycisz telefon i wyłącz Facebooka. Im szybciej wykonasz swoją pracę, tym wcześniej będziesz mógł się zrelaksować przy serialu lub popisać ze znajomymi.
Rób sobie przerwy!
Podczas nauki ważna jest chwila relaksu dla twojego mózgu. Otwórz okno i odetchnij świeżym powietrzem, przez 15 minut posłuchaj muzyki lub poświęć kilka minut na rozciąganie i inne lekkie ćwiczenia fizyczne. Koniecznie dbaj też o nawodnienie i pełny żołądek – przecież nic dobrego nie powstaje „na głodniaka”! Dzięki temu twój umysł będzie bardziej chłonny i gotowy na kolejną porcję wiedzy.
Stwórz sobie listę rzeczy do zrobienia
W plannerze lub notatniku zanotuj najważniejsze rzeczy, które musisz zrobić i określ tzw. deadline’y. Odhaczaj na kolorowo lub skreślaj to, co już zrobiłeś. Do planowania swoich obowiązków dobrze sprawdzają się papierowe kalendarze i plannery – pomogą one usystematyzować twoje zadania.
Ogranicz swój czas pracy do minimum
Nie kreuj w sobie przekonania, że na wykonanie swoich obowiązków masz cały dzień. Nie przeciągaj w czasie swoich zadań. To najbardziej rozleniwia i skłania cię ku marnowaniu czasu na przeglądanie Facebooka, sprawdzanie Instagrama i oglądanie śmiesznych kotów. Minimum czasu to maksimum mobilizacji.
Zacznij od najłatwiejszego
Jeśli na samym początku zrobisz najłatwiejsze zadanie, twój umysł będzie zmotywowany, by wykonać kolejne. Poza tym nic tak nie mobilizuje, jak przekonanie, że umiesz zmierzyć się z powierzonymi ci obowiązkami. Będziesz czuł się lepiej z faktem, że część pracy już wykonałeś.
Jeśli szukasz wzoru planera może spodoba Ci się ten przygotowany przez mnie.
Psycholog Joanna Sobańska
Źródło: www. opracownia.pl; Jak zorganizować naukę w domu? A. Drwal
ROLA RODZICÓW W NAUCZANIU ZDALNYM
Rola rodziców w nauczaniu zdalnym.
Nauczanie zlane od marca 2020 roku za sprawą pandemii COVID-19 stało się częścią życia uczniów w całym kraju. Przeniesienie nauki z formy stacjonarnej do rzeczywistości wirtualnej sprawiło, iż dotychczasowy dobrze znany świat i podział ról został zmieniony. Minister Edukacji zaznacza, że, zdalne nauczanie należy prowadzić tak, aby można było realizować podstawę programową z uwzględnieniem ograniczeń wynikających ze specyfiki pracy na odległość. Podkreśla również ważną rolę, jaką w tym procesie odgrywają rodzice uczniów. Ich zadania to m.in. wspieranie dzieci, pomaganie im w planowaniu i nauce, dbanie o ich bezpieczeństwo w sieci, a także kontakt i współpraca z nauczycielami. Oznacza to, że rodzice muszą w pełnym wymiarze pełnić role, które dotąd pełnili tylko częściowo, lub w które nie wcielali się wcale. Z dnia na dzień stali się nauczycielami, pedagogami, motywatorami edukacji.
Rodzice mają ogromny wpływ na stosunek uczniów do zdalnej nauki – mogą wzmacniać lub osłabiać ich motywację. W warunkach izolacji rodziny przebywają przez cały czas razem, więc dzieci słyszą opinie rodziców na temat nauczycieli, sposobu prowadzenia zajęć. Pozytywna ocena szkoły i nauczania oraz zachęcanie dzieci do systematycznej pracy sprawiają, że chętniej angażują się one w zadania edukacyjne. Gdy rodzice negatywnie wypowiadają się o zdalnym nauczaniu, dzieciom trudniej utrzymać motywację do nauki na właściwym poziomie.
Motywacja to stan gotowości do podjęcia określonego działania. Pobudza aktywność jednostki i ukierunkowuje ją na osiąganie zamierzonych wyników. W kształceniu na odległość motywacja uczniów może ulec osłabieniu, bo osoby, które ją na co dzień napędzały, nie są bezpośrednio obecne w ich życiu.
Nauczyciele prowadzący lekcje online są pozbawieni bezpośredniego kontaktu z uczniem, a co za tym idzie ich wiedzą o swoich uczniach zmalała. Dostrzegają jednak sygnały świadczące o spadku motywacji podopiecznych takie jak: nieobecności na lekcjach, spóźnianie się, bierne uczestnictwo, nie odrabianie prac domowych, wyłączone kamerki, udział w innych aktywnościach niż lekcja (np. gra on-line).
Motywację drugiego człowieka można wzmacniać lub osłabiać. O to czym my dorośli możemy wcierać jej budowę u dziecka, a czym osłabiać.
Motywacja potrzebuje paliwa w postaci:
- zainteresowania dążeniami i aktywnością dziecka,
- zachęty, uznania i akceptacji ze strony dorosłych,
- jasno formułowanych oczekiwań,
- otwartej komunikacji,
- możliwości odnoszenia sukcesów przez dziecko,
- umiejętności traktowania trudności i niepowodzeń jako punktu wyjścia do dalszej pracy,
- poczucia celowości działań dziecka.
Motywację osłabiają:
- niejasne oczekiwania wobec dziecka,
- chaos w stawianiu wymagań i w działaniach,
- krytyka ze strony dorosłych i rówieśników,
- negatywne wypowiedzi dorosłych na temat możliwości dziecka,
- podważanie sensu nauki na odległość,
- brak zainteresowania dzieckiem, jego aktywnością, sukcesami, trudnościami i przeżyciami,
- poczucie osamotnienia i zagubienia,
- przerzucanie całej odpowiedzialności za proces uczenia się na dziecko
- niewłaściwa organizacja procesu nauczania i uczenia się – niejasności, chaos, niesystematyczność,
- napięcie i lęk.
Pandemia Covid-19 jest w chwili obecnej częścią naszej rzeczywistości, na którą nie mamy możliwości w szybki i prosty sposób wpłynąć. Dlatego pamiętajmy, że sformułowania nie budujące motywacji to : nauka na odległość to nie jest prawdziwa szkoła, to bez sensu, to się nie uda, nie martw się, to się niedługo skończy i tak zdasz do następnej klasy- wszyscy muszą zdać, teraz musisz sam wszystko robić nikt ci nie pomoże.
Wspieranie motywacji zwłaszcza w edukacji to wprowadzenie rutyny i podkreślanie, że pomimo trudnych emocji przeżywanych przez dziecko jesteśmy obok gotowi nieść wsparcie i pomoc.
Na podstawie:
Zródło: www.epadogogika.pl autor : Anna Kiełczewska
KWIECIEŃ MIESIĄCEM ZDROWIA
Kwiecień miesiącem zdrowia
Kochani Rodzice i uczniowie !
Nasze zdrowie opiera się na trzech filarach: prawidłowym odżywianiu, aktywności fizycznej i badaniach profilaktycznych. Poprosiliśmy ekspertów współpracujących z ALAB o krótkie wypowiedzi na temat, co jest najważniejsze w każdej z kategorii.Zapraszamy do wysłuchania
Pierwszy film poświęcony jest prawidłowemu odżywianiu – wszak jesteśmy tym co jemy.
O wypowiedź poprosiliśmy dr Krzysztofa Tambora, z poradni Dobry Dietetyk w Warszawie.
Drugi film poświęcony jest aktywności fizycznej. Trener personalny Mateusz Lewandowski opowiada jak się zabrać za tę sferę zdrowia. Aktywność fizyczna w utrzymaniu prawdłowego stanu zdrowia jest równie ważna jak dobre odżywianie. Trafiła nawet do nowej Piramidy Żywienia.
I wreszcie o potrzebie badań profilaktycznych mówi nasz ekspert prof. Jacek Jóźwiak
Opracowała pani pedagog Monika Kotowicz
Źródło: www.alablaboratoria.pl – Kwiecień miesiącem zdrowia.
Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego.
Przedszkolaki witają wiosnę...
🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼🌻🌼
10
Archiwum Aktualności